İstanbul Bilgi Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Ege Yazgan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için açılan standa ve bir Genç-Sen üyesinin yaralandığı faşist saldırıda, güvenlik görevlilerinin yetersiz kaldıklarına dair eleştirilere yanıt verdi: “Güvenlik, grubun yeni önlemleri protesto eden öğrenciler olduğunu düşünerek, sert müdahalede bulunmuyor.” dedi.

Hürriyet’ten Önder Öndeş’e konuşan Yazgan, saldırının ‘örgütlü ve provokatif’ olduğunu söyledi.

Ay başında valilik ve emniyetten gelen uyarılar doğrultusunda güvenlik önlemleri aldığını belirten Yazgan saldırıyı şöyle anlattı: “Dışarıdan gelen 15-20 kişilik bir grup yüzleri açık bir şekilde turnikelerin üzerinden atlıyor. Güvenlik, grubun yeni önlemleri protesto eden öğrenciler olduğunu düşünerek, sert müdahalede bulunmuyor. Ancak içeri girdiklerinde bağırarak koşmaya başlıyorlar. Güvenlik, öğrenci olmadıklarını anlayarak müdahale etmek için harekete geçiyor. Tepki vermekte bu nedenle gecikiyorlar.”

Saldırganlar arasında okul öğrencileri de olduğunu aktaran rektör vekili, “Bunun yanı sıra kampusta güvenlik elemanı ve güvenlik kameraları sayısı da artacak. Bir hafta boyunca emniyet güçleri de kampus dışında bekleyecek” diye konuştu.
Ayrıca faşist saldırı sonrası gözaltına alınan 6 saldırgan bugün serbest bırakıldı.

İlgili Yazılar