IŞİD’in Türkiye’deki sorumlusu Ebu Hanzala Ankara’da konferans verecek!

IŞİD çetelerinin Türkiye sorumlusu olduğu suçlamasıyla tutuklanan ve tutuklanmasından kısa bir süre sonra hakkında tahliye kararı verilen Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk, Ankara Etimesgut’ta konferans verecek.
Oda TV’nin haberine göre, fetvalarında “Diri diri insan yakmak caizdir” diyen Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk, 26 Şubat 2017 tarihinde Ankara Etimesgut’ta panel verecek. 
Tevhid Ağacı isimli bir grubun düzenlediği panelin ilanında Maide Suresi’nden “Kim Allah’ın indirdiği (Kurana) göre hüküm vermez ise onlar kafirlerin ta kendileridir” ifadeleri de kullanıldı.
Panelin duyurusu sosyal medyada da yapıldı. Sosyal medyada panelin yapılacağı adres olarak Tevhid Dergisi Ankara Bürosu gösterildi.

Ebu Hanzala kod adlı, Halis Bayuncuk kimdir?
Bayuncuk, Ankara ve Suruç bombalı saldırıları, Musul Başkonsolosluğuna yönelik 49 kişinin rehin alındığı baskın, Musul’a mazot götüren 32 Türkiye vatandaşı TIR şoförünün kaçırılması ve Niğde’de jandarmaya yönelik saldırı eylemlerine katılan IŞİD’in Türkiye’deki sorumlusu olarak bilinmekte.
Halis Bayıncuk 2008 yılında İstanbul’da ikinci Sinegog baskını eylemini planlarken yakalanmış ve bir yıl sonra tahliye edilmişti. Bayuncuk, tahliye edildikten sonra polis tarafından takibe alındı. Teknik ve fiziki takipte, Halis Bayuncuk’un talimatları ile örgütün ses getirecek bir eylem hazırlığında olduğu belirlendi.
Polis, 2011’de 50 adrese operasyon düzenledi, içlerinde Halis Bayuncuk’un da bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Bayuncuk 24 Ocak 2013 tarihinde tekrardan tahliye edilmişti. Bayuncuk daha sonra da IŞİD’in Türkiye sorumlusu olduğu gerekçesi ile tutuklanmış ancak kısa bir süre sonra tahliye edilmişti.

İlgili Yazılar