Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı. Yüksek Öğretim Kurumu’nda 330 akademisyen ihraç edildi.

Son yayımlanan 686 sayılı KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin büyük kısmı ise, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan Barış akademisyenleri oldu. En çok Barış Akademisyeni ihracı ise 34 kişiyle Ankara Üniversitesi’nde oldu. Daha önce Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler rektör Erkan İbiş’in YÖK’e liste vererek Barış akademisyenlerinin ihracı için isim yazdırdığını söylemişti.

KHK ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 11 akademisyen daha ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenler arasında Nur Betül Çelik, Mine Gencel Bek, Funda Başaran Özdemir, Funda Şenol Cantek, Ülkü Doğanay gibi bilim insanları yer alıyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde de (Mülkiye) Ahmet Haşim Köse, Pınar Ecevitoğlu, Gökçen Alpkaya, İlhan Uzgel, Murat Sevinç ihraç edildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 3’ü profesör 5 akademisyen ihraç edildi. Bu ihraçlarla toplamda 10 kişilik öğretim kadrosu olan bölümde 4 akademisyen kaldı. Böylece Türkiye’nin en köklü Tiyatro bölümlerinden biri fiili olarak kapatılmış oldu.

Marmara Üniversitesinde görevli Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu da ihraç edildi.

İlgili Yazılar