Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri Bütünleme hakların geri almak için tekrar toplanıyor.
25 Nisan Pazartesi Saat:12:30 Yemekhane Önü

Bütünlemelerin kaldırılmaması için topladığımız imzaları teslim etmek için buluşuyoruz.
BÜTÜNLEMELER KALDIRILMASIN!

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitelilerin kazanılmış bir hakkı olan bütünleme sınavlarını senato kararı ile keyfi bir şekilde kaldırdı. Bu keyfiliğin nedeni ise üniversitelileri pahalı yaz okulu derslerine mahkum etmek. Hali hazırda yurt, yemek, harçlık masraflarını çıkaramayan öğrenciler bu uygulama ile bir de yüksek miktarda yaz okulu ücreti ödemeye veya sınıf tekrarı yaparak üniversiteyi normal süresinde bitirememeye ve harç ücreti ödemeye zorunlu bırakılmaktadır. Öğrenim hayatı eğitim harcamalarıyla baş etmeye çalışarak geçen, çoğu zaman giderlerini karşılamak için part-time işlerde çalışmak zorunda kalan, inşaatlarda can veren öğrencilerin karşısına bu sefer de yaz okulu dayatmasıyla çıkıyorlar.

Bütünlemelerin biz öğrencilerin karar mekanizmasının dışında bırakırlarken onlara öğrencilerin nitelikli, bilimsel ve parasız eğitim talebini sokakta nasıl dile getirdiğini ve YÖK’ün her seferinde nasıl geri adım attığını da buradan hatırlatmak isteriz. Yine Kocaeli Üniversitesi’nde bütünlemelerin kaldırılmasıyla binlerce öğrencinin tepkisi, eylemleri, yürüyüşleri sonucu kazanımla sonuçlanması bizden habersiz attıkları her adımın biz öğrencilerin iradesini yok sayarak getirmeye çalıştıkları her türlü uygulamanın onların hüsranıyla bizim kazanımımızla sonuçlanacağını göstermesi bakımından değerli.
Bulunan her boşluğa dikilen özel üniversite politikasını destekleyen, her fırsatta yeni bir harç uygulaması getirmeye çalışan, gözünü cebimizdeki iki kuruş paraya diken YÖK yürüttüğü “ver parayı, al diplomayı” politikasında hızını alamadı şimdi de ders geçmeyi, mezun olmayı paralı hale getirmeye çalışıyor..
Hatırlatalım ki; Kocaeli Üniversitesi’nde bütünlemelerin kaldırılmasına tepki için Rektöre yağdırılan tweetler gençliğin yaratıcılığını bir kez daha göz önüne seriyor. Gençliğin zekası ve mizahıyla ne YÖK ne de üniversite senatosu baş edemez. Yaratıcılığın gerektiğinde yıkıcılığa nasıl dönüştüğünü geçmiş deneyimlerimizden biliyoruz. Şimdi vakit hafızalarımızı tazeleme vakti…
Müşteri Değil Öğrenciyiz !
Bütünlemeler Kaldırılamaz !
Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri

İlgili Yazılar